Venušiny misky u Vidnavy

V E N U Š I N Y   M I S K Y


       Kdysi dávno, už si to pamětníci nepamatují, ani naše báby a dědové, ba ani jejich předkové, ani předkové našich předků. Co se tehdy stalo se můžeme jen domnívat a stejně nikdy nebudeme vědět, jak to bylo doopravdy. 
       Bohyně lásky a krásy Venuše se smilovala nad neštěstím obyvatel své planety Venuše a dopravila je sem k nám, na naši překrásnou, snivou a úrodnou zemi. Proč, to už nikdo nikdy nezjistí. Faktem však zůstává, že sem přišli a zabydleli se tady u nás. 
       Byli pracovití, poctiví a chtěli žít a tak jejich rod vzrůstal a dařilo se jim dobře. Usadili se v překrásném koutě země, v kraji úrodném, bohatém na lesy, vody i zvěř. Usadili se ve skalním městě, kterému dali svoje jméno, jméno po bohyni Venuši, která je zachránila. Po staletí dodržovali svoje zvyky a obyčeje, vzývali svoji bohyni a uctívali i pozemská božstva. 
       Jen místních lidí se báli a není se čemu divit, nesahali jim ani k pasu, byli malí, příliš malí, aby mohli nám, pozemským lidičkám, konkurovat. A zdejší lidé je respektovali a dopřávali jim jejich těžce zasloužený klid. Venušánci si žili svůj život, muži se starali o obživu a zabezpečení rodiny a ženy o domácnost. a pověst dále praví, že ve skalních miskách si přepírali prádlo a koupávali se. A protože to byli venušiny lidé, tak něco z jejich síly a moci zde zůstalo a která mladá dívka, či osamělá žena, toužící po muži a dítěti, přijde, tak jí stačí se ve těchto miskách plných vody vykoupat a její touha a přání se splní. Zkuste to a pak mi řekněte, jestli se Vám Vaše sny splnily :-). 
       Jenže, jak šel čas, tak velcí lidé byli čím dál tím více zvědaví, chodili navštěvovat venušánky a rušili jim jejich poklidný život, a tak se venušánci začali stahovat do ústraní a hlavně se před námi schovávali. No a dnes je už nepotkáte, ale když se potichu posadíte nad největší venušinou miskou, zaposloucháte se do písně lesa, tak je uslyšíte a když zde zůstanete dostatečně dlouho, tak se na Vás přijdou podívat, usmějí se na Vás a obdaří Vás svojí láskou. 
       Zkuste přijít a poklonit se jejich síle, odvaze a kouzlu, ale neubližujte jim. 
       A kdo nemůžete, tak se koukněte na fotky, možná je na některé najdete.


Share on Google Plus

About Marie Kanak

Jmenuji se Marie Kaňáková, pocházím z Olomoucka, miluji fotografování, hory, přírodu, ráda cestuji a ze svých cest se s Vámi ráda podělím o své zážitky v podobě krátkých textů a mých fotografií.